utorok, 27. augusta 2013

Risotto s tekvicou hokaido

Milujem risotto, také fajnové krémové...  toto je pre mňa úplne ako stvorené pretože spája dve veci ktoré mám rada, ryžu a tekvicu hokkaidó :-) a navyše má veľmi nezvyčajnú prípravu.... začína sa síce dusiť s vínom ale pokračuje sa s tekvicovým pyré čo celému risottu dodáva krásnu slniečkovú farbu a neopakovateľnú chuť... vyskúšajte :-)Čo budeme potrebovať:
tekvicu hokkaidó
200g ryžu Arborio
200ml biele suché víno
100ml  kurací vývar
tekvicový olej
muškátový oriešok
kúsok masla
tymián čerstvý
soľ, mleté biele korenie
petržlenová vňať
tekvicové semienka
parmezán


Na prípravu risotta by sme mali použiť kvalitné suroviny predovšetkým ryžu, kvalitné suché víno, kurací vývar a parmezán. Samozrejme všetko sa dá nahradiť, tekvicový olej slnečnicovým, parmezán eidamom, kurací vývar bujónom... ale čo by sa nemalo nahrádzať je ryža, skúste použiť ryžu Arborio ktorá je určená na risotto, je bežne dostupná v obchodoch a je aj cenovo dostupná.
Najprv si nachystáme tekvicu. Môžete použiť akúkoľvek maslovú tekvicu, ja som použila hokkaidó. Tekvicu očistíme a rozdelíme na dve časti. Jednu nasekáme len tak hala bala a dáme ju variť do trochu osolenej vody. Keď je tekvica mäkká vodu zlejeme (nie všetku) a tekvicu rozmixujeme, pridáme kurací vývar na rozriedenie.
Druhú časť pokrájame na drobné kúsočky a orestujeme na troche tekvicového (slnečnicového) oleja, pridáme čerstvý (sušený) tymián, mierne osolíme, okoreníme bielym korením a nastrúhaným muškátovým orieškom. Restujeme pokiaľ nie je tekvica mäkká ale nie rozvarená, čiže asi 10 minút. 
Na risotto si pripravíme: ryžu Arborio, biele suché víno, tekvicové pyré rozriedené kuracím vývarom a tymián
Na oleji orestujeme ryžu, pridáme tymián a zalejeme bielym vínom. Miešame až sa víno čiastočne odparí a čiastočne vstrebe do ryže

 a začneme po troche pridávať tekvicové pyré, stále miešame.... bohužiaľ toto je taká piplačka, treba stále miešať, alebo často premiešavať pretože to má tendenciu prihorieť. Pyré prilievame pokiaľ sa ryža neuvarí, nemala by byť rozvarená.... trvá to asi 30 minút
 hotovú ryžu odstavíme pridáme kúsok masla....
 za hrsť parmezánu...
a  orestovanú tekvicu a petržlenovú vňať, zamiešame a naložíme na tanier.... môžeme posypať tekvicovými semiačkami a nastrúhaným parmezánom... dobrú chuť!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára