27 augusta 2017

Paradajková omáčka na zimu


Tohto ročná úroda paradajok sa zdá byť skvelá. Chuti domácich paradajok sa nič nevyrovná a ich využitie v našej domácnosti je široké. U mňa je na prvom mieste tanier nakrájaných a posolených paradajok, veľkých mäsitých - tie milujem. Ale je čas aj čosi uchovať na zimu. Najradšej mám túto omáčku pretože jej využitie v kuchyni je veľké - na cestoviny, na pizzu, pod mäso - je taká dobrá, že ja by som ju kľudne jedla len tak. A jej príprava je veľmi jednoduchá.


Čo budeme potrebovať:
paradajky
cesnak
olivový olej
bazalku
soľ
mleté čierne korenie
cukor
a kto má rád pálivé pridá aj chilli papričky

Toto je recept od oko. Tak ako pri podobných omáčkach treba ochutnávať a v závere dochutiť tak aby vám omáčka chutila.
Jediná práca ktorá nás čaká je olúpanie paradajok, dá sa to aj zo šupou ale potom treba omáčku rozmixovať úplne nahladko a to ja v tomto prípade nemám rada. Takže budeme paradajky lúpať. Tradične sa to robí tak, že paradajky zalejeme vriacou vodou a potom olúpeme, ináč je to taká zdĺhavá piplačka. Dá sa to aj ináč. Paradajky dajte na niekoľko hodín do mrazničky, potom ich ponorte do horúcej vody, stačí voda z vodovodu. Stačí chvíľu počkať, nožíkom vyrezať stopu a rukou stiahnuť šupku. Ide to jedna radosť. Paradajky dáme na sitko nech odtečie prebytočná voda aby sme potom nemuseli paradajky dlho variť.
Šupky zbavené a stečené paradajky dáme do hrnca a varíme až do odparenia prebytočnej tekutiny. Osolíme a pridáme lyžicu cukru a kto chce aj chilli papričky.
Keď má omáčka tú správnu hustotu pridáme mleté čierne korenie, cesnak, olej a veľa nasekanej bazalky. Necháme prejsť varom, ak treba dochutíme, ale dlho už nevaríme. Plníme do malých pohárov, pretočíme hore dnom alebo zabalíme do deky. Vychladnuté uskladníme na tmavom mieste, najlepšie v komore, netreba sa báť omáčka vydrží, ale ak chcete kľudne ju môžete sterilizovať len toľko čo prejde varom. 


2 komentáre: