15 mája 2022

Stehno z muflóna s tmavou omáčkou a opekanými zemiakmi.

Mäso z muflóna som teraz pripravovala druhýkrát. Raz som už robila guláš. Teraz som dostala stehno vcelku aj s kosťou. Dlho som hľadala vhodný recept až som ho nakoniec pripravila podľa svojich receptov, pretože divinu pripravujem rada a mám už čo to odskúšané. Samozrejme som trochu experimentovala a výsledok sa podaril. Kto má rád divinu určite by si pochutil. U nás doma všetci chválili.Čo budeme potrebovať:

stehno z muflóna vcelku s kosťou
slaninu
drvenú rascu
soľ
tymián 
mleté čierne korenie

do čajítka - celé čierne korenie
               celé nové korenie
        bobkový list
  jalovec

2 veľké cibule 
pár stúčikov cesnaku
2 veľké mrkvy
kúsok póru
stonku stopkatého zeleru
jablko
sušené slivky
slivkový lekvár
štipka cukru

vývar alebo horúcu vodu
asi 200 ml červené suché vínoDivinu môžeme pácovať ale nemusíme ak ide o mladého jedinca. Mäso som iba mierne odblanila. Vložila som ho do liatinového pekáča, trochu pokropila olejom a dala do rozpálenej rúry na 15 minút aby sa mäso zatiahlo. 

Až potom som mäso osolila a okorenila, pridala všetku zeleninu a koreniny v čajítku. Vrch som obložila obyčajnou slaninou pretože stehno nemá veľa tuku. Podliala som horúcou vodou, červeným vínom, zakryla pokrievkou a dala do rúry na 160°C. Mäso sa takto pomaly pieklo cca 4 hodiny. Asi po dvoch hodinách som mäso otočila a pridala nakrájané jablko zbavené jaderníka a sušené slivky. 
Keď je mäso mäkké vyberieme ho, vyberieme aj čajítko a všetko ostatné rozmixujeme. Pridáme asi 2-3 lyžice slivkového lekváru a prevaríme. Ak chcete môžete omáčku prepasírovať cez sitko, ja som to ale nerobila. Na záver ochutnáme a doladíme. Ja som iba dosolila a pridala štipku cukru.
Ak je omáčka moc hustá zriedime ju vývarom alebo vodou.

Mäso nakrájame, kosť hodíme psovi a podávame s opekanými zemiakmi a slaninovým čipsom.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára